פאני וסטלה


Ernest-Boulton,-left,-as-Stella,-and-as-himself,-right

ספר של ניל מק'קנה, חוקר וביוגרף של הומוסקסולאים בריטיים, שיצא בשנת 2014, מציג את סיפור חייהם/ן של שני גברים טרנסווסטיטים של המאה ה-19 בלונדון, פרדריק פארק וארנסט בולטון, הנודעים בקרב חבריהם כפאני וסטלה.

פאני וסטלה נהגו להתלבש במיטב האופנה הנשית של זמנם, לבלות עם קומץ חברים דומים, להופיע בכל האירועים החברתיים הלונדונים הכי נועזים, ולשתות יותר מדי. למרות זאת, חייהן כנראה היו חיים קשים ועניים בכיסוי/חיפוי של שמחה ובילוי. הן עסקו לא מעט בזנות למחייתן, והופיעו בערבי בידור תאיטרליים פרטיים.

סטלה ופאני פרצו לתודעה הפומבית של לונדון בשנת 1870 כאשר נעצרו על ידי המשטרה ביציאתן מתאיטרון ה"סטרנד", שם קוממו את קהל התיאטרון בהתנהגות המינית מופרזת הנראת לעין ממושביהן הפרטיים. באותה תקופה העיר לונדון היתה אחוזת התקפי מוסר נגד הומוסקסואליות. לאחר כליאה של 4 חודשים, סטלה ופאני זוכו במשפט בעיקר כי הואשמו בהופעה בדראג ולא בקיום יחסים אסורים. גם עדותה הנאיווית והטבעית של אמא של סטלה, שקבלה בהדחקה/הכחשה אוהבת את נטיות בנה/בתה וספרה בגאווה על הקשר הקצר של בנה/בתה עם אציל בריטי, תרמה רבות לזכייתן.

לאחר המשפט פרדריק פראק (פאני) עזב לאחיו בארה"ב, וארנסט בולטון נשאר באנגליה והתפרנס מהופעות דראג נודדות.

בספר מק'קנה מנצל את כל החומר ההיסטורי, צילומים, דו"חות בתי המשפט ומכתבים אישיים, לספר את הביוגרפיות העצובות/עליזות של סטלה ופאני. לסיפור דמיון מחריד לסיפוריהם של גברים רבים שרצו להיות נשים במשך הזמן עד לימינו אלה.

הספר מעוטר בצילומים נדירים שעד עכשיו נחו לרווחתם בארכיונים מאובקים פרטיים וציבוריים. אחד הצלמים, פרדריק ספלדינג, היה הצלם הרשמי של מחוז אסקס, ושני צלמים אחים, נפוליאון ואוליבר סרוני, היו צלמי פורטרטים מסחריים. נפוליאון עבד בעיקר בארה"ב, ואוליבר בליידס.

הצילומים כולם צולמו בטכניקת הדאגרוטיפ, שהיה ה-דבר ה-חדיש באמצע שנות ה-1800.Fanny-resting-on-the-shoulder-of-Lord-Arthur-Pelham-Clinton,-son-of-the-Duke-of-Newcastle,-at-one-time-the-lover-of-Stella,-sitting-on-floor

Fanny,-right,-and-Stella,-left

Frederic

Frederick-Park---pictured-as-Fanny

Stella-and-Fanny,-top-right-with-croquet-sticks,-loved-dressing-up-in-resplendent-women's-clothes-and-going-out-in-London-society-in-the-19th-century

Stella,-left,-and-Fanny,-right
 

הפוסטים הבאים:
 • »
 • »
 • »

 • כתיבת תגובה

  אנשי ההשראה שלנו

  טכניקה

  עבודות תלמידים

  צלמים