קרן אור


מאן-ריי

עמנואל רודניצקי a.k.a מאן ריי.  הוא נולד ב-27.8.1890 בפילדלפיה, לא עבר זמן רב והוא עשה רילוקיישן עם המשפחה לברוקלין, הוריו היגרו מליטא לארצות הברית של אמריקה, שם המשפחה אכן מסגיר את שייכותו לעם היהודי, מאן ריי הוא משלנו. הוא היה יכול ללמוד אדריכלות ( על מלגה ) , אבל בחר לצייר בסטודיו מאולתר בבית הוריו. מאן ריי  פעל   בניו יורק ואחרכך בפריז, לשם הגיע ב – 1921, ובה עבד רוב חייו.

ריי היה חזק באוואנגרד, המרכז המתון קומם אותו. מראשוני ציירי האבסטרקט בארה"ב, חבר טוב של מרסל דושאן, מלך הרדי מייד,  ביחד עם דושאן הקים שלוחה של תנועת הדאדא בארה"ב, זרם הדאדא החל את דרכו בשווייץ, ריאקציה למשבר גדול וזעזוע עמוק מתוצאות מלחמת העולם הראשונה. הדאדאייסטים ערערו על כל מוסכמה חברתית/אמנותית שפגשו בדרך, ואת אמנות הקולאז' כולנו חייבים לדאדא.

במסגרת ניסיונותיו בחדר החושך עלה  מאן ריי על טכניקת הפוטוגרמות, טכניקה שנוגדת לכל מסורת קלאסית של אמנות וצילום דימויים מופשטים על נייר צילום, מצלמה? יוק. הדאדאיסטים בעננים. גם טכניקת הסולאריזציה רשומה על שמו של עימנואל רודניצקי, סוג של חצי נגטיב חצי פוזיטיב.

ציור,רישום,  פיסול, אדריכלות, וכמובן צילום, הוא היה צלם שעבד חזק, והתפרנס בעיקר מאופנה ופורטרטים. מאן ריי לא נח לרגע. בחור יצירתי.

מאן-ריי-בחדר-החושך

מאן-ריי

מאן-ריי-פוטוגרמה

מאן-ריי

מאן-ריי

מאן-ריי-סולאריזציה

מאן-ריי
הפוסטים הבאים:
 • »
 • »
 • »

 • כתיבת תגובה

  אנשי ההשראה שלנו

  טכניקה

  עבודות תלמידים

  צלמים