תמונות מהבית של לארי סולטן


Across_The_Divide_ND

נילי ממן

אני רוצה שהורי יחיו לנצח, כך מסכם לארי סולטן קטע מתוך הפרק הראשון בספרו תמונות מהבית. לארי סולטן נולד בניו-יורק ב-1946 ובילדותו עבר לקליפורניה, בעקבות העבודה של אביו. הוא חי שם את רוב חייו, צילם ולימד במוסדות שונים במשך כ-3 עשורים.

הסדרה pictures from home – תמונות מהבית, היא סדרה שצילם במשך כעשור ובה תיעד את הוריו.הפרויקט מקבץ תצלומי משפחה, ממנטו מורי וטקסטים. סולטן מעלה נושאים רבים וחשובים לדיון, הזדקנות, שונות, עושר, יחסים וערכי משפחה,. בפרויקט נחשפים חיים אינטימיים, נחשפים סודות שכל משפחה מבקשת להסתיר.

סולטן יודע מצד אחד להשתמש במצלמה כמכשיר החשוב ביותר שנועד לתעד את חיי המשפחה ומאידך הוא חותר תחת אותה הנחה שצילומים משפחתיים הם התיעוד המדויק של חיי משפחה. הצילומים של סולטן בוחנים את המונח משפחה, מה מוצג בצילומים, על קירות הבית, ומה שלא מתועד, הכל מתוך שאיפה לייצר אגדה על בית מאושר.

כשילד מצלם את הוריו, מתהפכים יחסי הכוחות בין ההורה לילד, תחושת הזהות מסתבכת, הן לפני והן מאחורי המצלמה. רוב הצופים יראו בתמונות משהו מכביד, או משהו מבזה, לעיתים מבט של חמלה, אבל כמעט תמיד יהיה שם משהו מטריד. נקודת המבט של ילד על החיים שלו, שלא בהכרח היו נעימים, על חלום שלא הוא חלם, אבל מתוך כך מתגלה רצונו האמיתי, הקמאי, לעצור את הזמן, שהוריו יחיו לנצח. סולטן בוחר שלא להציג את השמחה שבהזדקנות, אלא את הבדידות שמגיעה עימה.

הוא מוצא את הפירצה שבין עובדה ובין בדיה, בדימוי ובסיפור, על ידי נטישה של אלבומים משפחתיים, בתקווה למצוא את האמת על המשפחה שלו. למרות העדרותו מהתמונות נוכחותו מודגשת באמצעות הטקסט שמלווה את הפרויקט ובהיותו בעמדת הצלם. בכך מקבל הצופה את היצירה כעדות לאהבה. זו סדרה אישית ויחד עם זאת מאוד שנויה במחלוקת. למרות הרגש הרב שקיים ביצירה, היא חותרת לפרק מחדש את משמעות הצילום המשפחתי.

Talking_In_Driveway_ND

READING_IN_BED_1988

Mom_Garage_Portrait_1988

Dad_With_Golf_Clubs_1987

Dad_On_Sofa_1984

Mom_On_Chaise_Lounge_1987

Sunset_1989

Dad_With_Raft_1987

dad-plant-ND

Bussiness-Page

צילום-לארי-סולטן-Sprinklers-ND-מתוך-pictures-from-home

Golfswing-1986

Golf-Trophy-1984

Dad-At-Whitebaord

Thanksgiving-1985

My_Fathers_Dresser_1985הפוסטים הבאים:
 • »
 • »
 • »

 • כתיבת תגובה

  אנשי ההשראה שלנו

  טכניקה

  עבודות תלמידים

  צלמים