אנדרה קרטז׳-ללא כותרת_1956

מחלוני וגם מחלונך
סדנת עבודה אונליין עם אורי גרשוני

יום ג' 19/12/23; יום ג' 2/1/24

המבט של הצלם באמצעות המצלמה, אל חלון ומבעדו, חוזר שוב ושוב בתצלומים האייקוניים הראשונים שנעשו מעולם: ניספור נייפס משקיף מבעד לחלון ביתו בלה גרא בתצלום הראשון בהיסטוריה של הצילום ב-1826; ז'אק לואי דאגר מתאר את מראה שדרות דו – טמפל בפריז, כפי שנשקף מחלון הסטודיו שלו ב-1838; בכפר לייקוק באנגליה, מציב וויליאם הנרי פוקס טלבוט, בשנת 1839, מצלמה באחוזתו הכפרית, ומפנה אותה לעבר החלונות המסורגים עם הפנים כלפי חוץ (תצלום זה נחשב לנגטיב הראשון שצולם אי פעם).
מעניין לחשוב האם יד המקרה היא בלבד, שתצלומים ראשונים וחשובים אלו קשורים באופן כזה או אחר במוטיב 'החלון' או שמא יש פה כוונת מכוון. גם אם לא נדע זאת בוודאות מבחינה היסטורית, אפשר לקרוא בצירוף הזה משמעות מטאפורית, רפלקסיה על מדיום הצילום בכללותו. החלון הוא מטונימיה מושלמת לפעולת הצילום, לצלם הממסגר את מראות העולם דרך עינית המצלמה.

 

בסדנה זו, נפתח חלון ונתבונן מבעדו על העולם המשתנה לנגד עינינו. ננסה לחשוב על החלון כמתווך בין ניגודים; בין פנים לחוץ, בין חושך לאור, בין חורבן לתקומה.

 

מנחה: אורי גרשוני – בוגר תואר ראשון בלימודי צילום ותואר שני בלימודי אמנות, שניהם בבצלאל. מציג בתערוכות יחיד ובתערוכות קבוצתיות בישראל ובעולם. זכה בפרסים רבים על פועלו ואצר תערוכות רבות. גרשוני הוציא לאור שלושה ספרים מעבודותיו: ׳יום ולילה׳ (2010), ׳השמש של אתמול׳ (2012), ׳השעה הכחולה׳ (2015).

 • מיקום: אונליין
 • מחיר: 650 שקל. 585 שקל לממשיכי/ות צילום בעם
 • מועדי פתיחה:

  מחלוני וגם מחלונך - סדנת עבודה עם אורי גרשוני 19:00-21:30 19/12/23 ו-2/1/24 יום ג'
  הקורס מיועד לצלמים/ות בעלי/ות ניסיון

  אשמח לקבל פרטים נוספים:

  טופס קורס

  אשמח לקבל פרטים נוספים:

  טופס קורס