Jump to Content Jump to footer

ומה שביניהם
ספטמבר 2023

בהשתתפות: מרגלית בן ארי | גל כץ | אלטר ליברמן | יעל ליכטנשטיין
רוני לוריא | יפית פלוזניק | עמנואל שן | סימון שפאק ספראן

אוצרות וליווי: שירלי וגנר

מתוך הפרויקט אבני בניין של מרגלית בן ארי בקורס הנחיה עם שירלי וגנר
© מרגלית בן ארי

מרגלית בן ארי | אבני בניין Building Blocks
במהלך השנתיים האחרונות צופה מרגלית בן ארי מחלון ביתה בגבעתיים בהתחדשות העירונית סביבה. היא מצלמת את העושר הצבעוני, הטקסטורות, הצורות והאבק. מתוך הצילומים היא גוזרת ומבודדת אלמנטים ארכיטקטוניים, חללי פנים, רהיטים שנותרו מאחור, חלקים ופריטים מאתר הבנייה, שהופכים ליסודות של בניין חדש שנבנה במציאות חלופית, בדירתה שלה על גבי שולחן העבודה.

צילום של גל כץ מתוך הפרויקט תצפית על הקיבוץ
© גל כץ

גל כץ | תצפית על הקיבוץ
כמי שעבר להתגורר בקיבוץ לאחרונה, אך אינו חבר בו, מאמץ גל כץ את עמדתו של זה המתבונן מהצד, מנסה לחבר חלקים מוכרים יותר ופחות, להפוך את הנוף הנסתר לנגלה.
צילומי הרחפן ממעלה יוצרים עבורנו הזמנה לגלות זוויות ראייה חדשות אך גם לפרק את הקיבוץ ולאחותו מחדש לכדי שלם מדומיין. מעיניו של הצלם כ״תושב החוץ״, אי ההיכרות עם המבנים השונים יוצרת אפשרות לחבר תצרף חדש של חלקיו השונים של הקיבוץ.

אלטר ליברמן מתוך הפרויקט בקורס הנחיה עם שירלי וגנר
© אלטר ליברמן

אלטר ליברמן | 1967-1998 ומתנה לשוש
בעשרים וחמש השנה האחרונות, מאז מות אשתו, אוסף אלטר ליברמן אבנים מכל מקום בו הוא מבקר בעולם. הוא מצלם כל אבן לפני שמניח אותה על קבר אשתו. פעולה זו הפכה לסדרה ״מתנה לשוש״ (2017) ומתוכה נולדה הסדרה הנוכחית, 1967-1998.
בסדרה זו מציג אלטר צילומים מטופלים של בית העלמין היהודי בלודז׳, עיר הולדתו. בית קברות זה, כיום מהמוזנחים באירופה, עדיין מהווה עבורו מקור לקשר שלו ליהדותו ולהיסטוריה שלו. הוא חוזר ומצלם את הקברים שבו, מטפל בצילומים ועל גביהם יוצר שוב את הפעולה הטקסית החזרתית של הנחת האבנים שנאספו על פני השנים.

צילום של יעל ליכטנשטיין מתוך הפרויקט סיפורי בדים
© יעל ליכטנשטיין

יעל ליכטנשטיין  |סיפורי בדים
יעל ליכטנשטיין חוזרת שוב ושוב אל ארכיון הצילומים של סבתה ואחות סבתה, ומחפשת אליהן קצה חוט וקשר. דרך הארכיון היא צוללת אל תקופת ההגירה החלוצית לארץ שהוקפאה בזמן, ומשחזרת דימויי נופים אותם היא יוצרת מחדש תוך שימוש בבגדים ישנים של סבתה ואחות סבתה. בזכות האהבה למלאכת הרקמה שלמדה מסבתה, אריגים שהם מלאכת מחשבת של עבודת יד, שהביאו עמן ממחוזות רחוקים, הופכים תחת ידיה לטופוגרפיה; חולצות תחרה מתפוררות הופכות למיצרי קורינתוס היווניים, בהם חלפה הספינה שעליה עלו לארץ וצעיף צמר פרחוני הופך למפל התנור במטולה.

מתוך הפרויקט נוף עירוני של רוני לוריא
© רוני לוריא

רוני לוריא | נוף עירוני
רוני לוריא משוטטת ברחבי תל אביב ומבודדת מתוך צילומיה אלמנטים מוכרים אך ״שקופים״ ומטרידים שהפכו לחלק בלתי נפרד משגרת ימינו. דחפורים, מכונות, עגלות הומלסים וקורקינטים ממלאים את הפריים לצד אלמנטים שאינם מתקיימים בעיר כמו ציפור העגור. את אלו היא בוחרת להכפיל ולהעצים, עד שהם הופכים לפטרנים המשוכפלים עד כדי עודפות וטשטוש הגבולות בין דמיון למציאות.

יפית פלוזניק מתוך הפרויקט רקמת אור
© יפית פלוזניק

יפית פלוזניק  |רקמת אור
בצילומים של יפית פלוזניק, החלל הריק כמו מהווה מסגרת שמכילה את רקמת היחסים בינה לבין אמה המשמשת לה מודל. בסדרה 'רקמת אור' שוזרת יפית פלוזניק את געגועיה לאמה דרך צילום ישיר של רגעים בהם היא מפגישה בין ידיה של אמה לבין חפצים בסביבתה. דרך המפגש שיוצרת יפית בין גוף-חפץ-מצלמה, מתערבלים היחסים בין אם לבתה, צלמת למודל, כמו גם בין הז‘אנרים של פורטרט או טבע דומם, ומאפשרים לנו הצצה לרגעים רכים ונוגים של אינטימיות.

עמנואל שן מתוך הפרויקט בקורס הנחיה עם שירלי וגנר
© עמנואל שן

עמנואל שן |  דיאלוגים עם סביבות עבודה
רפרודוקציות, ספרים, אגרטלים וכלי עבודה, חוטי ברזל וכבלי חשמל ואלקטרוניקה, מסכי מחשב, טאבלטים, משקפיים, ומראות המונחים על המכתבה של עמנואל שן משמשים בערבוביה בקומפוזיציות העמוסות שלו. את הפרויקט ״דיאלוגים עם סביבות עבודה״ החל עמנואל מצילומים מזדמנים של בלגן היום יום שעל שולחן העבודה. חשבונות, פתקים, כבלים למיניהם וכלי עבודה הפכו עם הזמן למושאים אפשריים: האפשרות לחקור מחדש את המושג טבע דומם עכשווי. התוצאה היא מרחב בו מונחות שכבות היום יום כעדות לניסיונות האמן לנווט דרך שכבות החיים. הצילומים שנעים בין הפיגורטיבי למופשט נוצרים לעתים כצילום ישיר ולעתים באמצעות קולאז‘ים מרובי שכבות.

סימון שפאק ספראן | אבא, אמא והעכביש
© סימון שפאק ספראן

סימון שפאק ספראן | אבא, אמא והעכביש PAPA, MAMAN ET L'ARAIGNÉE
בעבודתה מנווטת סימון שפאק ספראן דרך זיכרונות חמקמקים מבית ילדותה בבלגיה – בית שהיה אפוף סודות ויופי למכביר לכסותם. המצלמה שבידיה הופכת לה כלי ליצירת דיאלוגים נפרדים עם אביה ועם אמה ושני הדיאלוגים כרוכים זה בזה בגריד הצילומים בתערוכה. סדרת פורטרטים עצמיים, בהם היא לבושה בפרטי לבוש שאביה קנה לאמה, הופכים לדיוקנאות עצמיים חסרי פנים שמהדהדים את הסודיות והרצון להסתתר לצד הרצון להתהדר ביופי. לצדם, מופיעים צילומי שוטטות מנסיעותיה לבלגיה, בהם, יותר מאשר היא מתעדת מקום זה או אחר, היא מתעדת את חיפושיה אחר המקומות והמראות שיגלו לה רמזים מחיי אביה, וימחישו את המציאות הכפולה שחוותה לאורך השנים, חיי המשפחה לצד עברו הסודי של אביה עם משפחה אחרת.