Jump to Content Jump to footer

הבלוג של צילום בעם מעלעלת – ריאיון עם שירז גרינבאום

שירה ויאיר מעלעלת
משמאל: שירז גרינבאום ויאיר מיוחס; מימין: דפדוף בספר רשמים ראשונים של גלעד בר שלו

האתר "מעלעלת" היה אחד הבילויים המנחמים האהובים עלינו בשנה האחרונהמעלעלת הוא אתר שהוא ספרייה או ארכיון בהתהוות של ספרי אמן/ית מקומייםמכל אחד מהספרים מצולמת כמות כפולות נדיבהוכל ספר מלווה בריאיון עם היוצר/ת של הספראז שוחחנו עם שירז גרינבאוםחצי מהצמד שהוא מעלעלתכדי לשמוע עוד על האתר המענג הזה, שממש בימים אלו חוגג יומולדת שנה.

מי אתםהאנשים שמאחורי מעלעלת?

אתחיל מהשותף שלי, יאיר מיוחס, שהוא צלם סטודיו מהטובים שאני מכירה. אולי הוא לא יאהב שאני אומרת את זה ככה בפומבי, הוא צלם סטודיו אדיר. הוא מצלם פרוייקטים שקשורים לפרפורמנס ולתיאטרון וגם צילומי סטודיו, עושה ויז'ואל פאקג'ינג לאירועים ופסטיבל, גם בתחום האמנות וגם מסחריים. יש לו סטודיו שנקרא Zooz. הוא בעצמו עושה פרפורמנס וגם עובד על ספר אמן.

אני צלמת ועורכת צילום. ב-2012 הצטרפתי ל׳אקטיבסטילס׳, קולקטיב של צלמות וצלמים ישראלי-פלסטיני ובינלאומי. מעל חמש שנים הייתי ה״דסק״ של הקולקטיב, ערכתי את העבודה שלנו באתר, ברשתות החברתיות ובתקשורת. ב-2013 הזמנתי את ד"ר ורד מימון, לערוך איתי ספר על עבודת הקולקטיב, ולשמחתי היא הסכימה [ראו: Activestills: Photography as Protest in Palestine/Israel]. עבדנו עם המעצבות המדהימות, דנה גז ונעמי גייגר מסטודיו ג2. מה שקרה בדרך שארכה כארבע שנים, הוא שהבנתי שאני אוהבת מאד לערוך, ומאד אוהבת ספרים.

ואיך נולדה מעלעלת

יאיר ואני חברים מאד טובים. בסגר הראשון של הקורונה עשינו הליכות בשכונה שבה אנחנו גרים. באחת ההליכות דיברנו על ספרי אמן ויאיר אמר, "את יודעת, את צריכה בלוג על ספרי אמן". אמרתי לו שהוא גאון, ושזה אתגר מדהים. מיד היה ברור שאנחנו עושים את זה ביחד, הוא מצלם ואני מראיינת. החלטנו שמראש נבקש מכל אמן.ית להמליץ בסוף ראיון על ספר מקומי שהשפיע על העשייה שלו, וכך המגזין יתקדם. שלא רק אנחנו נאצור את התוכן, אלא שכל מי שמשתתף בפרויקט יקח חלק באוצרות. שהמגזין יהיה בית לקהילה, ויחשוף השפעות הדדיות.

ובאפריל כבר עלה האתר.

כן. זה לקח חודש וחצי. הכל אז היה סגור, כולל הספריות. אז מה שיכולנו לעשות היה לדבר עם חברות וחברים, שאנחנו יודעות שעשו ספרי אמן.ית. התחלנו לראיין ולצלם בסטודיו. זה היה ממש מדיטטיבי, כי הכל היה שקט מסביב, ויכולנו לחשוב פתוח, לדמיין ולחלום. ניסינו לחשוב הכי פשוט, החלטנו שכשיש שמונה ראיונות, נעלה, ותוך שבועיים היה לנו את כל החומר להתחיל.

יעל מאירי Doing Right By You
יעל מאירי | Doing Right By You

והשם "מעלעלת"?

חיפשנו שם שקשור לפעולת הדפדוף-עלעול, באנגלית המילה היא Leafing. חשבנו ש-URL יפה לפרויקט יהיה Leafing.co.il. משם הגענו לתרגום בעברית – עלעול-מעלעל-מעלעלת-עלעלת – ואמרנו "הא, עלעלת, זה יפה". עשינו גוגל וראינו ש׳עלעלת׳ זו מחלה של עצים. זה הכי פיוטי בעולם, שספרים הם בעצם מחלה של עצים. זה לקח אותנו למחשבות עתידיות על ספרים אקולוגיים, וספרי אמן דיגיטליים, שזה אתגר גדול. הכל הסתדר מאד עם העובדה, שהעולם עבר לחיות במרחב הוירטואלי בתקופת הקורונה. ולמרות שספרים הם באמת סוג של וירוס מדבק, לא רצינו שהשם של האתר יהיה שם של מחלה. הבנו שעדיף שם של פעולה, וכך נבחרה ׳מעלעלת׳. שאלתי את יאיר אם זה סבבה שנזרום על גוף יחיד אישה, והוא אמר ״ברור״.

ספרי קצת על היד שמעלעלת בצילומים.

כאמור רצינו להנכיח את הפעולה. כשנכנסנו לסטודיו היה ברור שהפעולה של העלעול משתנה בכל אחד מהספרים. וגם שהגודל של היד מול הספר הוא אלמנט משמעותי בחוויה וגם מפתח בשבילנו בתרגום של חומריות הספר לדיגיטל. חוץ מזה שתמיד רציתי להיות דוגמנית ידיים. הבנו שהאתגר שלנו יהיה איך להפוך את הפעולה בכל ספר לספציפית. בגלל זה אנחנו מצלמים בעצמנו כל ספר לאתר, והאופן שבו יאיר יודע להאיר, הופך את כל הדבר הזה לתענוג של ממש.

ספר של גליה גור זאב מתוך מעלעלת
גליה גור זאב | Toda Vida

היו לכם השראות בזמן שעבדתם על האתר?

את בטוח מכירה את האתר Printed Matter, אתר שהוא ארכיון, מגזין וגם חנות לספרי אמן, קטלוגים, נובלות, קומיקס, הכול בעצם, בניו יורק. הם השראה גדולה, והלוואי שנהיה משהו קרוב לאתר (והפרויקט) הזה ביום מן הימים. המגזין המקומי Uncoated המעולה, היה השראה ברמת התכנים וחשיבה חדשה על הקשר בין עיצוב ואמנות. האתר של המוציא לאור איאן סטרנטל [Sternthal Books], עם הוידאוים המעולים שהוא עושה; אתרים של הוצאות לאור עצמאיות כמו דפוס בית וברחש, ואתרים של מעצבים ומעצבות שעושים ספרים. וכמובן יריד הספרים של ארטפורט מיסודה של ורדית גרוס, שאנחנו מבקרות קבועות בו.

ומה עם ספרים של אמנים שכבר לא חיים?

זו מוטיבציה עמוקה שלנו בפרויקט. חלק מהמחשבה שלנו היא באמת להנגיש ספרים של אמנים שכבר לא חיים, דרך ראיונות עם העורכים, המעצבים, או קרובי המשפחה, וכמובן להזמין כותבים ואקדמאים לכתוב. ההיסטוריזציה ותיאורטזיציה של התחום הזה כמעט לא קיימת, ואני רוצה לפעול כדי שזה ישתנה בשנים הקרובות. באופן טבעי, ׳מעלעלת׳ הופכת לאט להיות סוג של ארכיון של ספרי אמן.ית מקומיים בהווה ובעבר.

איילת השחר כהן מתוך מעלעלת
איילת השחר כהן | מול השמש

עוד תוכניות לעתיד?

לשמחתי מצטרפות אלינו מעלעלות חדשות בימים אלו, ויש שרטוטים של מדורים חדשים במגזין. מרגשת אותנו המחשבה לבנות בית דיגיטלי לספרי אמן מקומיים, יחד עם ההבנה שהוא צריך להיות גם באנגלית, כדי שהעשייה הזאת תהיה נגישה בחו״ל. ביריד הוירטואלי של Printed Matter השנה, לא היה ספרי ישראלי אחד שהשתתף. אנחנו מקווים שזה ישתנה בשנה הבאה. מה שמשמח ומעודד הוא שגילינו שזמן הצפייה באתר ארוך באופן מפתיע, מה שאומר, שספרי אמן.ית מעניינים קהילה גדלה והולכת. יש הרבה פרגון ושיתופי פעולה על הפרק. לבנות ספריה טובה לוקח הרבה זמן, ולא משנה מתי תשלפי ספר טוב ממנה, משהו יקרה בך. אפשר להגיד שבאיזשהו מובן הספרים מכתיבים לנו את הקצב ומגלים לנו את הדרך.

מה הספר האחרון שעלעלת בו?

׳אלבום ישראלי׳ של שוקה גלוטמן. הראיון איתו היה ממש מסע ביותר מ-40 שנות היצירה שלו. שוקה הוא אמן וצלם נפלא, יוצר בלתי נדלה ומרגש כל כך. עשינו מעין פוסט רטרוספקטיבה ל׳אלבום ישראלי׳. חשוב לי שהדורות הצעירים (והבאים) יכירו את הספר הזה.

השמש של אתמול מתוך מעלעלת
אורי גרשוני | השמש של אתמול
מתוך מעלעלת דיוקן של תל אביב
מאיה אבועליטן והלל פרלוב | דיוקן של תל אביב
בצלאל בן-חיים מתוך מעלעלת, בלוג צילום בעם
בצלאל בן חיים | The Times
אנה ים אולימפוס מתוך מעלעלת בלוג צילום בעם
אנה ים | אולימפוס
נועה בן נון מלמד חצי מגה זיכרונות בלוג צילום בעם מעלעלת
נועה בן נון מלמד | חצי מגה זכרונות

אלבום ישראלי | יהושע [שוקה] גלוטמן
יהושע [שוקה] גלוטמן | אלבום ישראלי
לאתר של מעלעלת