Jump to Content Jump to footer

הבלוג של צילום בעם רוברט קאפה


SPAIN-1936.-Death-of-a-loyalist-militiaman.


"If your pictures aren't good enough, you aren't close enough" רוברט קאפה


אולי צלם המלחמות המפורסם ביותר ever וממייסדי סוכנות מגנום. הגישה של קאפה שינתה את היסטוריית הפוטוז'ורנאליזם. הקירבה הפיזית לנושאי הצילום ביחד עם חיבור חזק לאנשים גרמו לצילומים שלו להיות בעלי השפעה עצומה. את השם רוברט קאפה המציא ביחד עמיתתו, גרדה טארו, צלמת מלחמות בזכות עצמה. טארו נהרגה ב – 1937 כשכיסתה את מלחמת האזרחים בספרד.


לאנדרה פרידמן, aka רוברט קאפה, נולד ב – 1913 בבודפשט. יהודי. מספרים על קאפה הילד שסבל משיעמום ולכן התחבר לילדים הרעים של השכונה, כבר אז הוא חי על הקצה. אביו, מהמר כבד, הפליג בסיפורי אלף לילה ולילה, וקאפה קיבל ממנו את גנום הסיכון.  מאז ומעולם התעניין רוברט קאפה בעיתונות ואכן ב-1930 הוא הגיע לברלין כדי ללמוד עיתונות ומדעי המדינה, רק שבמהלך לימודיו הוריו ירדו מנכסיהם ולימודים יוק. קאפה החליט להיות צלם, הכי קרוב לעיתונות שאפשר מבחינתו. בברלין פגש את הצלמת Eva Besnyo שקישרה אותו ל – Otto Umbehrs ( מרצה לעיצוב בבאוהאוס ומנהל קרייאטיב במשרד פרסום Dephot ) שסידר לו עבודה בחדר החושך של Dephot.


ב-1933 עזב קאפה לפריז בגלל עליית הנאצים לשלטון, שם חלק חדר חושך עם קרטיה ברסון ודיוויד סימור. קאפה התחיל את דרכו כצלם עיתונות בצילום בין 1936 ל-1939 נסע ביחד עם הצלמת גרדה טארו מספר פעמים לתעד את מלחמת האזרחים בספרד, שם צילם את הפריים המפורסם ביותר שלו – Death of a Loyalist Soldier. הצילומים מספרד הקנו לו תהילת עולם. ה – picture post ( שבועון בריטי מצולם, שיצא לאור בשנים 1938 – 1957. מחלוצי העיתונאות המצולמת.) הכתיר אותו לצלם המלחמות הטוב בעולם.


ב-1938, עם תחילת מלחמת העולם השנייה עבר קאפה לארה"ב של אמריקה, קאפה היה צלם פרילנס של טיים ולייף. בין 1941-1946 שימש ככתב צבאי מטעם מגזין לייף כשהוא מצטרף לצבא ארה"ב. קאפה תיעד את פלישת בעלות הברית לחופי נורמנדי שבצרפת (ב-6 ביוני 1944 עד 30 ביונ י 1944), את הניצחונות בצפון אפריקה ואת כיבוש ברלין, לייפציג ונירנברג, שהייתה אחד ממעוזי השלטון הנאצי.


ב-1947 ייסד רוברט קאפה , ביחד עם קרטיה ברסון, דיוויד סימור וג'ורג' רוג'ר את סוכנות הצילום מגנום , מגנום היא קואפרטיב צילום ששייכת לצלמים עצמם ומטרתה הייתה לאפשר לצלמים לשמור על זכויות היוצרים שלהם. מיכה ברעם שלנו חבר בסוכנות מגנום. בין 1948-1950 כיסה קאפה את מלחמת העצמאות שלנו וב-1954 כיסה את מלחמת הודו-סין עבור מגזין לייף ונהרג כשעלה על מוקש.


DENMARK.-Copenhagen.-November-27th,-1932.-Leon-Trotsky-lecturing


SPAIN.-Barcelona.-January-1939.-Running-for-shelter-during-the-air-raid-alarm


SPAIN.-Montblanch,-near-Barcelona.-October-25th,-1938.-Bidding-farewell-to-the-International-Brigades,


FRANCE.-Normandy.-June-6th,-1944.-US-troops-assault-Omaha-Beach-during-the-D-Day-landings.


FRANCE.-Paris.-August-26th,-1944.-Crowd-on-the-pavement-after-snipers-in-buildings-overlooking-the-Place-de-l'Hotel-de-Ville-opened-fire-on-the-celebrations-after-the-liberation.


BELGIUM.-Near-Bastogne.-December-23rd-26th,-1944.-A-US-soldier-with-a-German-prisoner-of-war-during-the-Battle-of-the-Bulge.


Paris.-Crowds-fill-up-the-Champs-Elysees-on-the-26th-August-1944-to-celebrate-the-liberation-of-Paris


ISRAEL.-Haifa.-1949-50.-Arriving-immigrants


ISRAEL.-Tel-Aviv.-May-14th,-1948.-Founder-of-the-state-of-Israel,-David-Ben-Gurion-reads-the-proclamation-that-will-establish-Israel-as-an-independent-nation.


NDOCHINA-(VIETNAM).-May,-1954.-Motorcyclists-and-woman-walking-on-the-road-from-Nam-Dinh-to-Thai-Binh.


FRANCE.-Nice.-August-1949.-Henri-MATISSE-in-his-studio,


FRANCE.-Golfe-Juan.-August-1948.-Pablo-Picasso-and-Fran-oise-Gilot.-In-the-background-the-painter's-nephew-Javier-Vilato.