Jump to Content Jump to footer

הבלוג של צילום בעם ג'ואל סטרנפלד Joel Sternfeld


he-National-Civil-Rights-Museum,-formerly-the-Lorraine-Motel,-450-Mulberry-Street,-Memphis,-Tennessee,-August-1993

החל מאמצע שנות השישים נחשב ג'ואל סטרנפלד (Joel Sternfeld, נ. 1944) לאחד מהצלמים החשובים בארה"ב. סטרנפלד שייך לקבוצת צלמים אשר החלו לצלם בצבע בסוף שנות השבעים, סטרנפלד חוקר את הזהות האמריקאית ואת הכרוניקה של הטרגדיה והשעמום, לפחות בשתי העבודות שנציג מיד – On this site ו- American prospects. כמו לחוקר מז"פ, גם לסטרנפלד חשוב כל פרט ופרט. כל אינצ' וכל סנטימטר חשובים, עובדה – הוא מצלם במצלמה של 8*10 אינצ', שזה 20על 25 סנטימטר, וכמו בצילומי מז"פ גם הצילומים של סטרנפלד משעממים, לכאורה. מתחת לכל דרמה וטרגדיה מסתתרים השגרה והשעמום, לכאורה.


American Prospects

סטרנפלד ממשיך מסורת מפוארת של של צילום תיעודי בארה"ב, אבותיו הרוחניים הם רוברט פרנק ווקר אוונס. כמו פרנק ב-1955, שנסע לאורכה ולרוחבה של ארה"ב על מלגה של הגוגנהיים ( The Americans ), כך גם סטרנפלד שב-1978 השתמש באותה המלגה  כדי לממן מסע A cross the u.s.a, וכמו אוונס גם סטרנפלד תיעד אנשים שפגש לאורך הדרך. אפשר לראות גם עקבות של סטפן שור. התוצאה של המסע הוא הספר – American Prospects. או במילים פשוטות יותר – אמריקה – החלום ושברו.

העבודות של סטרנפלד מציגות את העוצמה האדירה והיופי הבלתי נתפס של הנופים בארה"ב. כל אלו מתנפצים למרגלות שיטפון, שריפה או אסון טבע אחר. ארה"ב מלאה בכל טוב רק שהיא משועממת משפע של טבע מרהיב וטכנולוגיה מתקדמת. החוויה האמריקאית, כפי שבאה ליד ביטוי אצל סטרנפלד, עמוסה בהבטחות, חלומות, יעדים וכשלונות. סטרנפלד מצלם מרחוק, צילומיו אדישים ליופי ולאסון, ממש כמו אותם אמריקאים שנעלמים בתוך נוף אינסופי או כמו פיסת נוסף סתמית שהוכרעה על ידי סופת טורנדו, סתמית. הכול שגרתי והכול אקראי.


After-A-Flash-Flood,-Rancho-Mirage,-California-1979


Bear-Lake,-Utah,-July-1979


Domestic-Workers-Waiting-for-the-Bus,-Atlanta-Georgia,-April-1983


McLean,-Virginia,-December-1978


Swift-River,-White-Mountain-National-Forest,-New-Hampshire,-July-1980


Abandoned-Freighter,-Homer,-Alaska,-July-1984


Glen-Canyon-Dam,-Page,-Arizona,-1983


Canyon-Country,-California,-June,-1983

 

On this site – landscape in Memorium

בספר  on this site – landscape in memorium שיצא ב-1996 מתעד סטרנפלד 50 מקומות בהם התרחשו מקרים קשים של אלימות. חלקם מוכרים כמו דאלאס סינמה שבו נעצר ב-1963 לי הרווי אוסוולד, רוצחו של הנשיא קנדי, או פינת רחוב בלוס אנג'לס, שם במהלך מהומות השחורים ב-1992, הופצץ במכות רודני קינג על ידי ארבעה שוטרים לבנים. חלק מהמקרים פחות מוכרים  – צילום של רחוב בו נראה בפעם האחרונה נער בן 12 שחילק עיתונים, אוטובוס בוושינגטון בו קפאה למוות חסרת בית אחרי שפונתה בעל כורחה מבית מחסה. מהצילומים של סטרנפלד עולה תמונה עגומה של חברה חסרת רחמים, ברוטלית, עם מינימום ערך לחיי אדם. הדברים הנוראים ביותר מתרחשים סתם כך במקומות שגרתיים עד שיעמום.


Aisle-2,-Row-3,-Seat-5,-Texas-Theatre,-231-West-Jefferson-Boulevard,-Dallas,-Texas,-November-1993
Lee Harvey Oswald was sitting in this seat when he was arrested by Dallas police at 1:50 P.M., November 22, 1963. The double feature playing that day was Cry of Battle and War Is Hell


10311-East-Brookside-Drive,-Central,-Louisiana,-November-1993

Yoshihiro Hattori, a sixteen-year-old Japanese exchange student, was on his way to a Halloween party when he was shot and killed in this carport at 8:30 P.M. on October 17, 1992.


The-Northwest-Corner-of-Florence-and-Normandie-Avenues,-Los-Angeles,-CA,-October-1993
On April 29, 1992, four white police officers on trial for the beating of motoris Rodney King were acquitted. A videotape of King’s beating had been extensively televised. The not guilty verdicts became a catalyst for widespread civil unrest.


The-Stonewall-Inn,-53-Christopher-Street,-New-York,-February-1994

Patrons of this gay bar were arrested and beaten in a routine early morning police raid on June 28, 1969. In the nights that followed, hundreds of men and women demonstrated in the streets of Greenwich Village, despite the continued threat of police violence. These events came ot be known as the Stonewall Rebellion.

 

ג'ון סטרנפלד – גטי מוזיאון

מאמר על סטרנפלד ב – asx

 מאמר על סטרנפלד בגארדיאן