Jump to Content Jump to footer

הבלוג של צילום בעם אלימלך זורקי – מדריך למצלמות רוסיות


מצלמה-רוסית-ישנה-FED5


אם יצא לכם לשוחח עם שוחר צילום ותיק בטח שמעתם אותו אומר את המשפט: שהייתי ילד הייתה לי זורקי, מצלמה רוסית, איזה תמונות היא הוציאה. אני לא יודע אם זה נכון או לא, אם זה מיתוס שהפיץ הק.ג.ב או שזה חקוק בסלע, אבל איכשהו נתקע לי בראש: ציוד צילום רוסי הוא לא רע בכלל, מיתולוגי הוא בטוח.

בגלל מהלכים היסטוריים שהתרחשו אחרי מלחמת העולם השנייה, עניינים בין גרמניה לסובייטים, יצא ככה שתעשיית המצלמות הרוסית תפסה תאוצה אחרי מלחמת העולם השנייה. חברות צילום מהגוש המזרחי החלו לייצר חיקויים של מצלמות גרמניות (כמו לייקה). ככה נולדו מצלמות כמו זורקי וזניט. יודעי דבר טוענים שחלקן הן הטובות בעולם, ועם עדשות לא רעות בכלל. אבל בואו נודה על האמת, זו לא רק האיכות, גם המחיר משחק פה תפקיד. אם מצלמת לייקה ישנה עולה היום 600$ אז זורקי 60, יחי ההבדל הקטן (ואפשר לקנות ברשת). כמובן שמדובר במצלמות סרט, וגם אם אתם נעולים בדיגיטליות אולי כדאי שתנסו פעם סרט צילום, חוויה אחרת.

אז הנה מדריך שיחור למצלמות שיוצרו פעם מעבר למסך הברזל.

ZENIT

מצלמת SLR פופולרית ביותר, כבדה לאללה , תפעול פשוט מאוד, חברת KMZ התחילה לייצר אותה בשנת 1952 (חברה שיצרה עוד כמה וכמה סוגי מצלמות ) ומ – 1970 עברה ZENIT לחברת Belomo. הדגם הנמכר ביותר הוא ה – ZENIT E , בשלב מאוחר יותר הותאמו העדשות של זניט ל PENTAX-K. ניתנת לרכישה באתרים באינטרנט.

קורס צילום


ZORKI

מצלמת ריינג'פיינדר, חיקוי של המצלמה הגרמנית לייקה, עיצוב קלאסי ואמינות עד השמיים, כמו הזניט גם זורקי יוצרה ע"י KMZ. המצלמה הראשונה הייתה זורקי1 ( 1948 ) ,זורקי 12 הייתה האחרונה. הדגם המוצלח הוא 4k ושיווקו אותו בין 1972 ל1978. זורקי כבר לא מיוצרת היום,אבל אפשר להשיג אותה ברשת .

מצלמה רוסית ZORKI


FED

מצלמת ריינג'פיינדר, הייתה בשוק בין השנים 1934-1990, כמו הזורקי גם הFED היא חיקוי של לייקה. חברת FED התחילה לייצר מצלמות עוד לפני מלחמת העולם השנייה ולתקופה קצרה גם סיפקה ציוד למשטרה החשאית של סטאלין. ב1941 הופצץ המפעל ע"י הגרמנים ( למה בעצבים? ) ב1946 החבר'ה חזרו לעבוד. לזורקי וFED יש את אותו ממשק של עדשות כמו הלייקה אבל אם תנסו להרכיב עדשה של זורקי על לייקה או להיפך, לא בטוח שמה שתצלמו יהיה באמת חד.

מצלמה רוסית FED


MOSCOW

מצלמה בפורמט בינוני של חברת KMZ, פשוטה להפעלה. הפורמט האיכותי שלה הוא שש על תשע, עם רזולוציה מצוינת שעולה על כמה וכמה מצלמות דיגיטליות. הבעיה העיקרית של המצלמה זה המפוח שיוצר בטכנולוגיה ישנה מאוד ומועד לפורענות. אז אם החלטתם לקנות את המצלמה הזאת תבדקו שאין חורים במפוח ושלא חודר אור.


LOMO

אין ספק שלומו היא השגרירה מספר אחד של התעשייה הרוסית. שני סטודנטים מאוסטריה, שממש במקרה נתקלו בה, ניסו, ונגנבו מהתוצאות. השניים טסו לסיינט פטרסבורג ( בסיס האם של חברת לומו ) וחתמו חוזה להפצה כלל עולמית של המצלמה המחתרתית הזאת. לא זאת בלבד, הם גם הקימו תנועה שנקראתsociety lomographic , שמעיפה את השימוש בלומו. יש להם אתר שוס, תערוכות, כנסים, מסיבות ועוד עוד, worldwide לגמרי. יש להם גם עשרה כללים לצילום בלומו. הלאה התיכנון וההקפדה, הידד למקרי ולספונטני ורצוי שהמקרי יהיה גם רווי צבעוני עד זרחני. הדגם הפופולארי של לומו הוא ה – LC-A , מיוצר בסין ע"י ה- . society lomographic . חברת לומו, דרך אגב , עדין קיימת ובועטת, מתעסקת בציוד אופטי עבור כוחות הביטחון של רוסיה.

LOMO


נזכיר עוד את מצלמות קייב שעדיין מסתובבות בשוק, מצלמות בפורמט בינוני עם בקרת איכות גרועה במיוחד, אם חשבתם שקניתם קייב חדשה ( יש עדין ) אל תתפלאו אם קיבלתם מצלמה מחודשת מאיזה מפיץ שתקוע עם סטוקים של מצלמות עם שם של עיר.

ויש גם עדשות… יש אינספור עדשות מתוצרת רוסית שמסתובבות בשוק, מיועדות למצלמות סרט אבל בתוספת מתאם אפשר להלביש אותן על מצלמות דיגיטליות. איכות מצוינת ומחיר סביר הופכות את העדשות האלה לאלטרנטיבה ראויה לעדשות שבשבילן צריך לשבור את קופת דן חסכן שלנו.