מערך השיעורים

קורס צילום למתחילים/ות ירושלים

שיעור 1 – מבוא
היכרות בין משתתפי /ות הקורס והצצה למקורות ההשראה שלהם/ן. לימוד התהליך הצילומי החל מהקמרה אובסקורה ועד לחיישן הדיגיטלי. פירוק המצלמה על מרכיביה השונים. סוגי מצלמות דיגיטליות וגדלי חיישן. קביעת רזולוציה ופורמט הצילום. שיטות פוקוס בצילום. צפייה בעבודות צלמים/ות בולטים/ות מההיסטוריה של הצילום ועד לצילום העכשווי. השיעור כולל תרגול מעשי.

שיעור 2 – עומק שדה בצילום
תפקיד הצמצם בצילום. יצירת עומק שדה מלא וסלקטיבי ושימוש בטכניקה זו כמרכיב משמעותי לבניית קומפוזיציה בצילום. השיעור כולל תרגול מעשי וניתוח עבודות של אמנים/יות אשר השתמשו בעומק שדה כמוטיב מרכזי בעבודותיהם/ן.

שיעור 3 – סיור צילום והשראה (יום שישי)
סיור צילום אשר במהלכו תקבלו מאיתנו משימות ורעיונות למכביר. נצלם את הא.נשים המעניינים/ות של תל אביב, את הארכיטקטורה המתקלפת של העיר, נתפוס רגעים מיוחדים בצילום רחוב, ונתרגל טכניקות צילום כגון – חשיפה, עומק שדה, הקפאה וטשטוש תנועה… העין לא תנוח לשנייה.

שיעור 4 – הקפאה ומריחת תנועה
תפקיד התריס. עבודה עם מהירויות תריס שונות. טכניקות שונות בצילום תנועה. עבודה עם חצובה, פוקוס מתמשך, וצילום ברצף. השיעור כולל תרגול מעשי וניתוח עבודות צלמים/ות העוסקים/ות בתפיסת הרגע בתנועה. מהי חשיפה בצילום וכיצד עובדים במצב ידני? שימוש ב–iso במצבי תאורה קשים.

שיעור 5 – מבוא לשפה הצילומית וקומפוזיציה
מה הופך צילום לצילום טוב ומעניין? מהם הכלים הוויזואליים העומדים לרשותנו בכל מקום או סצנה שאנחנו בוחרים לצלם? היכרות כללי הקומפוזיציה, וכיצד ניגש לצילום ברמה הרעיונית. כיצד מדגישים עומק בצילום, זוויות צילום ייחודיות, שימוש בצבע כחלק מהשפה הוויזואלית וכיצד בונים פריים מנצח. האור כיוצר אווירה ומדגיש תלת מימד. השפעם האור על הצבעוניות ועל החומריות. צפייה בעבודות של צלמים/ות שבונים/ות פריימים יוצאי דופן.

שיעור 6 – עדשות
סוגי עדשות (עדשה רחבה/צרה, עדשת נורמל, עדשת זום) והשימושים השונים בהן. אורך מוקד, שדה ראייה ושינויי פרספקטיבה בעדשות השונות. התאמת העדשה לסוג הצילום. הגורמים המשפיעים על איכות העדשה. הדגשים וטיפים לקניית עדשה. צפייה ודיון בעבודות של צלמים/ות פורצי/ות דרך בצילום רחוב ובצילום התיעודי.

שיעור 7 – סיור (יום שישי)
סיור צילום אשר במרכזו נגלה סוגים שונים של אור, נדבר על כיוון האור והעוצמה שלו, ונלמד דרכים להשתמש באור, להחזיר או לרכך אותו. טכניקות בצילום רחוב – התייחסות לאור וצל, קומפוזיציה, סוגי פוקוס, חשיפה ידנית וכו'. "הרגע המכריע" – כיצד נלכוד אותו? אסטרטגיות שונות בצילום רחוב, צילום פורטרטים ברחוב ועוד.

שיעור 8 – היכרות עם פוטושופ אקספרס – תוכנה לעיבוד תמונה
תוכנה שפותחה במיוחד עבור צלמים/ות, לעיבוד התמונות באופן פשוט לאחר הצילום.

שיעור 9 – סיור צילום לילה
סיור צילום לילה בתאורות רחוב מגוונות וצבעוניות משתנה. צילום בחשיפות ארוכות ועבודה עם חצובת מצלמה. תרגול טכניקות חשיפה ומדידות אור במצבי תאורה ניגודיים. שימוש נכון ב-white balance לצילום בתאורה מלאכותית. עבודה עם פלאש ושילובו עם התאורות השונות.

שיעור 10 – צילום פורטרטים בסטודיו
הדגשים טכניים, חזותיים ופסיכולוגיים בצילום פורטרטים. דיון ביחסי צלם/ת-מצולם/ת, העמדה ושפת גוף. חשיפה לסגנונות וז'אנרים שונים בצילום הפורטרטים הדוקומנטרי והמבוים. עבודה מעשית בסטודיו. התנסות בשיטות תאורה שונות לצילום פורטרטים. שימוש באביזרי תאורה כגון פלאשים, רפלקטורים, מטריות, ו- Box Light. תרגול טכניקות עבודה מול מצולם/ת. משתתפי/ות הסדנה יצלמו אחת את השני תוך שימוש בתאורות שונות ושלל רקעים.

שיעור 11 – מפגש השראה עם הדס בור (יום שישי)
סיור השראה צילומי בנוף אורבני עם הדס בור: אור וחשיפה, זויות צילום לא שגרתיות, מבט אישי, קומפוזיציה ועוד ועוד, סיור צילום עם הרבה תובנות.

שיעור 12 – הצגת פרויקט הגמר וסיכום
בחלקו האחרון של הקורס יעבדו המשתתפים/ות על פרוייקט אישי מסכם. דרך הפרוייקט יתנסו בתהליך עבודה על סדרה צילומית – בחירת נושא, צילום ממושך לאורך תקופת זמן, קריטריונים לבחירת הצילומים, אופני עריכה ותצוגה. בשיעור האחרון תתקיים ביקורת עבודות במהלכה נדון באספקטים הטכניים, הוויזואלים והרעיוניים של כל עבודה ועבודה.

  • משתתפי/ות הקורס מקבלים/ות מדי שבוע חומר כתוב על הנושא הנלמד.
  • בכל מפגש מקבלים המשתתפים/ות משימה צילומית לתרגול החומר.
  • אנו עומדים לרשותכם/ן לשם התייעצות לגבי סוג המצלמה שברשותכם/ן ו/או רכישת מצלמה.

אשמח לקבל פרטים נוספים:

יצירת קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.