מערך השיעורים

קורס צילום למתחילים/ות
רחובות

שיעור 1 – מבוא
היכרות בין משתתפי /ות הקורס והצצה למקורות ההשראה שלהם/ן. לימוד התהליך הצילומי החל מהקמרה אובסקורה ועד לחיישן הדיגיטלי. פירוק המצלמה למרכיביה השונים. עבודה עם פוקוס ידני ואוטומטי. צפייה בעבודות צלמים בולטים מההיסטוריה של הצילום ועד לצילום העכשווי.

שיעור 2 – עומק שדה בצילום
תפקיד הצמצם בצילום. יצירת עומק שדה מלא וסלקטיבי (חדות מבדילה) ושימוש בטכניקה זו כמרכיב משמעותי לבניית קומפוזיציה בצילום. השיעור כולל תרגול מעשי וניתוח עבודות של אמנים/יות אשר השתמשו בעומק שדה כמוטיב מרכזי בעבודותיהם/ן.

[חנוכה]

שיעור 3 – צילום תנועה, הקפאה וטשטוש
תפקיד התריס. עבודה עם מהירויות תריס שונות. טכניקות שונות בצילום תנועה. עבודה עם חצובה, פוקוס מתמשך, וצילום ברצף. השיעור כולל תרגול מעשי וניתוח עבודות צלמים/ות העוסקים/ות בתפיסת הרגע בתנועה.

שיעור 4 – סיור צילום והשראה (יום שישי)
סיור צילום אשר במהלכו תקבלו מאיתנו משימות ורעיונות למכביר. נתרגל את הטכניקות שלמדנו, נכיר טכניקות לשליטה בחשיפה ובפוקוס, נצלם את הארכיטקטורה של העיר, התפוס רגעים מיוחדים בצילום רחוב, ונתרגל נושאים שונים… העין לא תנוח לשנייה.

שיעור 5 – מבוא לשפה הצילומית
מה הופך צילום לצילום טוב ומעניין? מהם הכלים הוויזואליים העומדים לרשותנו בכל מקום או סצנה שאנחנו בוחרים לצלם? היכרות כללי הקומפוזיציה, וכיצד ניגש לצילום ברמה הרעיונית. כיצד מדגישים עומק בצילום, זוויות צילום ייחודיות, שימוש בצבע כחלק מהשפה הוויזואלית וכיצד בונים פריים מנצח. האור כיוצר אווירה ומדגיש תלת מימד. השפעם האור על הצבעוניות ועל החומריות. צפייה בעבודות של צלמים/ות שבונים/ות פריימים יוצאי דופן.

שיעור 6 – עיבוד תמונה – מפגש זום עם הדס בור
עיבוד תמונה נועד לדייק ולשפר מבחינה טכנית ולעיתים ויזואלית. שיעור עיבוד תמונה בתוכנת פאסטסון, כולל סקירת אופן העבודה בתוכנה והשוואה בין עיבוד נכון לעיבוד מניפולטיבי אשר משנה
את מהות הצילום. השיעור כולל תרגול מעשי של כלים הכרחיים בכל עיבוד וכמעט בכל תמונה.

שיעור 7 – עדשות
סוגי עדשות (עדשה רחבה/צרה, עדשת נורמל, עדשת זום) והשימושים השונים בהן. אורך מוקד, שדה ראייה ושינויי פרספקטיבה בעדשות השונות. התאמת העדשה לסוג הצילום. הגורמים המשפיעים על איכות העדשה. הדגשים וטיפים לקניית עדשה. צפייה ודיון בעבודות של צלמים/ות פורצי/ות דרך בצילום רחוב ובצילום התיעודי.

שיעור 8 – סיור צילום – מפגש השראה עם הדס בור (יום שישי)
סיור השראה צילומי בנוף אורבני עם הדס בור: אור וחשיפה, זויות צילום לא שגרתיות, מבט אישי, קומפוזיציה ועוד ועוד, סיור צילום עם הרבה תובנות.

שיעור 9 – צילום פורטרטים בסטודיו
הדגשים טכניים, חזותיים ופסיכולוגיים בצילום פורטרטים. דיון ביחסי צלם/ת-מצולם/ת, העמדה ושפת גוף. חשיפה לסגנונות וז'אנרים שונים בצילום הפורטרטים הדוקומנטרי והמבוים. עבודה מעשית בסטודיו. התנסות בשיטות תאורה שונות לצילום פורטרטים. שימוש באביזרי תאורה כגון פלאשים, רפלקטורים, מטריות, ו- Box Light. תרגול טכניקות עבודה מול מצולם/ת. משתתפי/ות הסדנה יצלמו אחת את השני תוך שימוש בתאורות שונות.

שיעור 10 – סיור צילום אור (יום שישי)
שיטות עבודה לצילום בתנאי תאורה קשים. לימוד ותרגול רגישות החיישן במצלמה – ISO, עבודה נכונה עם White Balance, שליטה בצבעוניות של הצילום והתאמתו לסוג מקור האור.

שיעור 11 – סיור צילום – לילה ועיר
סיור צילום לילי. עבודה עם חשיפות ארוכות בתאורה עירונית מגוונת ומשתנה. התייחסות לצבעוניות,
לאווירה ולהתרחשויות הליליות בעיר. תרגול עבודה נכונה עם פלאש ושילובו עם התאורות השונות.

שיעור 12 – הצגת פרויקט הגמר וסיכום
בחלקו האחרון של הקורס יעבדו המשתתפים/ות על פרוייקט אישי מסכם. דרך הפרוייקט יתנסו בתהליך עבודה על סדרה צילומית – בחירת נושא, צילום ממושך לאורך תקופת זמן, קריטריונים לבחירת הצילומים, אופני עריכה ותצוגה. בשיעור האחרון תתקיים ביקורת עבודות במהלכה נדון באספקטים הטכניים, הוויזואלים והרעיוניים של כל עבודה ועבודה.

  • משתתפי/ות הקורס מקבלים/ות מדי שבוע חומר כתוב על הנושא הנלמד.
  • יתכנו שינויים בסדר ובתוכן המפגשים בהתאם לצרכי הקבוצה ושיקול דעת המדריך (תינתן הודעה מראש)
  • בכל מפגש מקבלים המשתתפים/ות משימה צילומית לתרגול החומר.
  • אנו עומדים לרשותכם/ן לשם התייעצות לגבי סוג המצלמה שברשותכם/ן ו/או רכישת מצלמה.

 

פירוט המפגשים והסיורים

יצירת קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.