מערך השיעורים

קורס צילום למתחילים/ות
תל אביב

שיעור 1 – מבוא
היכרות בין משתתפי /ות הקורס והצצה למקורות ההשראה שלהם/ן. לימוד התהליך הצילומי החל מהקמרה אובסקורה ועד לחיישן הדיגיטלי. פירוק המצלמה על מרכיביה השונים. סוגי מצלמות דיגיטליות וגדלי חיישן. קביעת רזולוציה ופורמט הצילום. שיטות פוקוס בצילום. צפייה בעבודות צלמים/ות בולטים/ות מההיסטוריה של הצילום ועד לצילום העכשווי. השיעור כולל תרגול מעשי.

שיעור 2 – עומק שדה בצילום
תפקיד הצמצם בצילום. יצירת עומק שדה מלא וסלקטיבי ושימוש בטכניקה זו כמרכיב משמעותי לבניית קומפוזיציה בצילום. השיעור כולל תרגול מעשי וניתוח עבודות של אמנים/יות אשר השתמשו בעומק שדה כמוטיב מרכזי בעבודותיהם/ן.

שיעור 3 – סיור צילום והשראה (יום שישי)
סיור צילום אשר במהלכו תקבלו מאיתנו משימות ורעיונות למכביר. נצלם את הא.נשים המעניינים/ות של תל אביב, את הארכיטקטורה המתקלפת של העיר, נתפוס רגעים מיוחדים בצילום רחוב, ונתרגל טכניקות צילום כגון – חשיפה, עומק שדה, הקפאה וטשטוש תנועה… העין לא תנוח לשנייה.

שיעור 4 – הקפאה ומריחת תנועה
תפקיד התריס. עבודה עם מהירויות תריס שונות. טכניקות שונות בצילום תנועה. עבודה עם חצובה, פוקוס מתמשך, וצילום ברצף. השיעור כולל תרגול מעשי וניתוח עבודות צלמים/ות העוסקים/ות בתפיסת הרגע בתנועה.

שיעור 5 – סיור צילום תנועה (יום שישי)
סיור צילום אשר במרכזו נתנסה בצילום ספורט והקפאת תנועה, ולא פחות חשוב: יצירת סיפור דרך צילום, קומפוזיציה ובניית פריים, בחירת זווית הצילום, כיוון האור ועדשה.

שיעור 6 – האור כמרכיב מכריע בצילום
מהי חשיפה בצילום וכיצד עובדים במצב ידני? סוגי חשיפות וניתוח היסטוגרמה. התאמת החשיפה לפי סוג האור/ מדידות אור מורכבות והתמודדות עם מצבי תאורה משתנים. שימוש ב–iso במצבי תאורה קשים. סגולותיו של אור יום בצילום – הדגשת עומק ותלת ממד, הבלטת חומריות וצבעוניות, יצירת אווירה וסיפור. השיעור כולל צפייה בעבודות של צלמים/ות אשר עושים/ות שימוש יוצא דופן באור.

שיעור 7 – צילום מעשי של טבע דומם בסטודיו
תרגול בניית סט טבע דומם בסטודיו. מיקום הנושא בפריים, בחירת זווית צילום מתאימה, בחירת רקע לצילום ועדשה מתאימה. תרגול עבודה עם חצובה לעומת צילום ב–iso גבוה. שליטה בצבעוניות הצילום באמצעות ה–white balance, בדיקת השפעת סוג האור, הכיוון, הזווית והמרחק של מקור האור על הנושא המצולם. שימוש באביזרי תאורה מגוונים למילוי צללים ולריכוך האור. המשך תרגול סוג חשיפות וניתוח ההיסטוגרמה.

שיעור 8 – עדשות
סוגי עדשות (עדשה רחבה/צרה, עדשת נורמל, עדשת זום) והשימושים השונים בהן. אורך מוקד, שדה ראייה ושינויי פרספקטיבה בעדשות השונות. התאמת העדשה לסוג הצילום. הגורמים המשפיעים על איכות העדשה. הדגשים וטיפים לקניית עדשה. צפייה ודיון בעבודות של צלמים/ות פורצי/ות דרך בצילום רחוב ובצילום התיעודי.

שיעור 9 – סיור צילום לילה
סיור צילום לילה בתאורות רחוב מגוונות וצבעוניות משתנה. צילום בחשיפות ארוכות ועבודה עם חצובת מצלמה. תרגול טכניקות חשיפה ומדידות אור במצבי תאורה ניגודיים. שימוש נכון ב-white balance לצילום בתאורה מלאכותית. עבודה עם פלאש ושילובו עם התאורות השונות.

שיעור 10 – מפגש השראה עם הדס בור (יום שישי)
סיור השראה צילומי בנוף אורבני עם הדס בור: אור וחשיפה, זויות צילום לא שגרתיות, מבט אישי, קומפוזיציה ועוד ועוד, סיור צילום עם הרבה תובנות.

שיעור 11 – צילום פורטרטים
הדגשים טכניים, חזותיים ופסיכולוגיים בצילום פורטרטים. דיון ביחסי צלם/ת-מצולם/ת, העמדה ושפת גוף. אפיון הקשר בין המצולם/ת לסביבה. חשיפה לסגנונות וז'אנרים שונים בצילום הפורטרטים הדוקומנטרי והמבוים.

שיעור 12 – צילום פורטרטים מעשי בסטודיו
עבודה מעשית בסטודיו. התנסות בשיטות תאורה שונות לצילום פורטרטים. שימוש באביזרי תאורה כגון פלאשים, רפלקטורים, מטריות, ו- Box Light. תרגול טכניקות עבודה מול מצולם/ת. משתתפי/ות הסדנה יצלמו אחת את השני תוך שימוש בתאורות שונות ושלל רקעים.

שיעור 13 – היכרות עם תוכנה לעיבוד תמונה
תוכנת FastStone היא תוכנה חינמית לעיבוד תמונה ולצפייה. התוכנה נוחה וידידותית, ומאפשרת עיבודים ברמה גבוהה והעתקת עיבודים מצילום לצילום. התוכנה מאפשרת עבודה בכל סוגי הפורמטים. בשיעור נכיר את סביבת העבודה של התוכנה ואת אפשרויות הצפייה בעזרתה בקבצי הצילומים במחשב, ונתמקד בתהליך עיבוד תמונה.

שיעור 14 – הצגת פרויקט הגמר וסיכום
בחלקו האחרון של הקורס יעבדו המשתתפים/ות על פרוייקט אישי מסכם. דרך הפרוייקט יתנסו בתהליך עבודה על סדרה צילומית – בחירת נושא, צילום ממושך לאורך תקופת זמן, קריטריונים לבחירת הצילומים, אופני עריכה ותצוגה. בשיעור האחרון תתקיים ביקורת עבודות במהלכה נדון באספקטים הטכניים, הוויזואלים והרעיוניים של כל עבודה ועבודה.

 

  • משתתפי/ות הקורס מקבלים/ות מדי שבוע חומר כתוב על הנושא הנלמד.
  • בכל מפגש מקבלים המשתתפים/ות משימה צילומית לתרגול החומר.
  • אנו עומדים לרשותכם/ן לשם התייעצות לגבי סוג המצלמה שברשותכם/ן ו/או רכישת מצלמה.

 

פירוט המפגשים והסיורים

יצירת קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.