מערך השיעורים

קורס צילום פורטרטים – תל אביב

שיעור ראשון / יונתן בלום – הגדרה. גישות. מבנה פנים. שיטות תאורה
מהו צילום פורטרט ומה מאפיין אותו? הגדרה, תפיסות וגישות שונות בצילום פורטרטים. ניתוח עבודות של צלמי פורטרטים מובילים מאז ועד היום. לימוד ראשוני של המרכיבים הטכניים, הוויזואליים והפסיכולוגיים בצילום פורטרט. הדגמה ותירגול צילום פורטרטים בדגש על הבנת מבנה הפנים, מציאת הצד היפה של המצולם, השפעת זווית הצילום, בחירת עדשה ושיטות תאורה בסיסיות.

שיעור שני / יונתן בלום – יציאה לצילומי פורטרטים בכיכר דיזינגוף
התמודדות עם צילום פורטרטים של אנשים זרים בדגש על תירגול שיטות עבודה מול מצולם והבנת חשיבות הקשר הנרקם ביניהם לפני ובמהלך הצילום. במהלך השיעור יתרגלו משתתפי הקורס יצירת קשר ראשוני והכרות עם מצולמים פוטנציאליים, שיטות העמדה ובימוי, הקמת סטודיו נייד בשטח, מדידת אור וחשיפה נכונה/ מתאימה, איזון ללבן, וצילום באור יום רך.

שיעור שלישי / יונתן בלום – צילום פורטרטים בטכניקת פלאש אוף קמרה
הכרות ותירגול שימוש בטכניקת תאורה של פלאש אוף קמרה. אופן הפעלת הפלאש ואופן השימוש, שליטה בעוצמת הפלאש, הקמת סט תאורה פלאש אוף קמרה, שימוש במשדר מקלט המחבר בין המצלמה לפלאש, מדידת אור, שימוש באביזרי תאורה לריכוך האור. תרגול מעשי של צילום פורטרטים בטכניקת פלאש אוף קמרה בשילוב אור קיים – אור יום ותאורה בחלל פנים.

שיעור רביעי / יונתן בלום – פורטרט באור יום ובשילוב עם פלאש אוף קמרה
התמודדות עם צילום פורטרטים באור יום על סוגיו השונים: אור ישיר, אור רך ואור מפוזר. יתרונות, חסרונות ואיכויות של כל אחד מהם בצילום פורטרטים. עבודה עם רפלקטורים וחוסמי אור. שילוב של אור יום עם תאורה מלאכותית: עבודה עם פלאש off camera כתאורה ראשית או משלימה, איזון בין אור יום לתאורת הפלאש. הדגמה ותרגול הטכניקות השונות.

שיעורים חמישי ושישי / רלי אברהמי – נקיטת עמדה בצילום פורטרטים
נקיטת עמדה בצילום הפורטרטים המבוים באמצעות התבוננות במרחב החיים הפנים ביתי והפיכתו למעין סטודיו מתוכנן ומוקפד, שימוש במרחב הביתי ליצירת ביטויים ויזואלים, הכרות עם אופני צילום שונים וניתוח שיטות עבודה של צלמי/ות פורטרטים אשר עסקו בצילום מבוים.

 

שיעור שביעי / רלי אברהמי – צילום פורטרטים מבוים
לימוד התהליך והשלבים הנחוצים בתכנון ובבנייה של צילום פורטרט מבוים – מחקר מקדים, אופני תאורה, ציוד נדרש ועוד. ניתוח צילומי פורטרט מבוים מבחינה טכנית וויזואלית.

שיעור שמיני / רלי אברהמי – צילום מעשי של פורטרטים משפחתיים
צילום מעשי של משפחות בשכונת ביצרון – בניית סטודיו נייד, התמודדות עם אופני תאורה שונים תוך כדי שימוש באור טבעי, בפלאש אוף קמרה, ובשילוב של שניהם. שיקולים בבחירת הלוקיישן לצילום, תרגול צילום מבוים מול מצולמים/ות שונים/ות.

שיעור תשיעי / יונתן בלום – צילום פורטרטים מעשי בחוף היום
צילום מעשי בשעות הבוקר המוקדמות בחוף ימה של בת-ים על דמויותיו הססגוניות והאווירה המייחדת שעות אלו. יישום החומר הנלמד עד כה: יחסי צלם מצולם, תרגול עבודה עם פלאש off- camera בשילוב תאורת יום משתנה החל מהזריחה ועד לשעות הבוקר המאוחרות. צילום פורטרטים תוך התייחסות לקשר בין האדם לסביבה בה הוא נמצא, שיקולים בבניית הקומפוזיציה.

שיעור עשירי / רלי אברהמי ויונתן בלום – ביקורת עבודות וסיכום קורס צילום פורטרטים
ביקורת מסכמת על צילומי משתתפי/ות הקורס. חזרה על ההדגשים העיקריים אשר נלמדו בקורס. תרגול צילום קבוצתי של משתתפי/ות הקורס.